YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar: Türkiye’deki Uluslararası Öğrenci Sayısı Açıklandı

featured

Prof. Dr. Erol Özvar’ın Açıklamaları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenci sayısını Bursa Teknik Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada paylaştı. Özvar, uluslararasılaşmanın YÖK ve üniversiteler için stratejik bir hedef olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Hedef Dünyada İlk 5’e Girmek”

Prof. Dr. Özvar, “Bu hedef, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları içinde de yer almış bir hedeftir. Bugün, ülkemizdeki üniversitelerde 198 farklı ülkeden 350 bine yakın uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Bu yönüyle ülkemiz dünyada en fazla öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girmiş ve yükseköğretimde küresel bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Hedefimiz, uluslararası öğrenci sayısında dünyada ilk 5’e girmektir.” şeklinde konuştu.

“Göçmen Olarak Bakmak Yanlış”

Prof. Dr. Özvar, uluslararası öğrencilere karşı olumsuz algı oluşturulduğunu belirterek, “Uluslararası öğrencilerin mevcudiyeti Türk vatandaşı öğrencilerimiz için herhangi bir hak kaybına neden olmamaktadır. Uluslararası öğrenciler konusuna bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur.” dedi.