Rize’deki Çaykur İşçileri Kadro Taleplerini Yineledi

featured

Rize Meydanı’nda Toplanarak Taleplerini Dile Getirdiler

Rize’de Çaykur’da çalışan mevsimlik tarım işçileri, kadro taleplerini duyurmak için Rize Meydanı’nda bir araya geldi. İşçiler, diğer sektörlere sağlanan hakların kendilerine de verilmesini istediklerini belirterek seslerini duyurdu.

İşçilerin Dile Getirdiği Mesajlar

İşçilerin eylem sırasında dile getirdiği bazı önemli mesajlar şunlar oldu:

  • “Hakkımızı versinler öbürlerine verdikleri gibi bize de versinler. Bizim istediğimiz çok bir şey değil. 10 bin işçiyi bu ülke kaldıramayacaksa biz daha ne yapalım?”
  • “Altı ay çalışan bir işçi 50 yılda emekli olacak. Elli yıl sonra emekli olsak ne olur olmasak ne olur.”
  • “Hakkımızı versinler vermeyeceklerse bir şey üretsinler. Başka yerlerde çözüm oluyor bize niye olmuyor?”

Destek Veren Siyasi Figürler

Eyleme CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, İYİ Parti Rize Belediye Başkan adayı Köksal Toptan, Saadet Partisi Rize Belediye Başkan adayı Muhammet Yıldız ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Belediye Başkan adayı Cemil Çolak da katıldı. Ocaklı, “20 yıllık bu hakkı vermezler ise 31 Mart’ta siz tepkinizi göstereceksiniz” dedi. Çolak ise “30 tane holdingin vergisini sildiniz siz. Bir tanesinin vergisi değil mevsimlik işçinin bütün Türkiye’nin mevsimlik işçilerin 6 ayını karşılar” diye konuştu.

İşçilerin Talepleri

Eylem sırasında işçiler, “Kadro istiyoruz”, “Verilen sözleri tutun”, “Hakkımızı verin” gibi sloganlar atarak taleplerini dile getirdi.