CHP Balıkesir İl Başkanlığı’ndan Sert Eleştiri

featured

CHP Balıkesir İl Başkanlığı, AKP’li Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı Hedef Aldı

CHP Balıkesir İl Başkanlığı, AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yönetiminde 4.5 yılda satılan arazilerin listesinin yer aldığı pankartı Ali Hikmet Paşa Meydanı’na astı. 20 metrelik pankartın asılmasının ardından İl Başkanı Erden Köybaşı basın açıklaması yaptı.

Arazi Satışlarının Mali Yansımaları Gündemde

İl Başkanı Köybaşı, arazi satışlarından elde edilen gelirin akıbetini sorgulayarak, “Afişten görüldüğü gibi 4.5 yılda Balıkesir’in, hepimizin malı olan 102 değerli araziyi haraç mezat sattılar, elden çıkardılar. Peki, bu satışlardan elde edilen 82 milyon dolara ne oldu? Bugünkü kurla 2 milyar 630 milyon nereye gitti?” diye sordu.

Devasa Mali Açıklar Ortaya Çıktı

Köybaşı, şu ifadeleri kullandı: “Belediyenin taşınmazlarını sattınız, sattınız ama Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu mu ödediniz? Tabii ki hayır. Ödemiş olsaydınız Sayıştay’ın raporlarına yansıyan 2022 borcu olan 1 milyar 457 milyon lira olmazdı. Gördük ki 2023 yılının 10 aylık gelir-gider bütçesi 2 milyar 659 milyon lira açık vermiş.”

Faiz Giderleri Artış Gösterdi

Köybaşı, faiz giderlerindeki artışa da dikkat çekerek, “Büyükşehir bütçesinin en önemli gider kaleminin faiz hâline geldiği, Belediye’nin faize ödediği paranın sadece 2 yılda 18 kat arttığını açıkça görüyoruz. Faiz giderlerinin neden 2 yılda bu kadar arttığını sayın Yücel Yılmaz’ın açıklaması gerekiyor. Ahmet Akın ile bu düzene son verilecek, şeffaf hesap verebilir bir belediyecilik anlayışı hâkim olacak. İsraf ve talan belediyeciliği son bulacak. Balıkesir’in kaynakları Balıkesirlilerin olacak.” ifadelerini kullandı.