İsrail’de Gantz’ın ABD Ziyareti Netanyahu ile Gerginliğe Neden Oldu

featured

Gantz’ın ABD Ziyareti Gerginlik Yarattı

İsrail’de Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz’ın, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun onayı olmadan ABD’ye gitmeye hazırlanması, iki lider arasında gerginliğe yol açtı. Yediot Ahronot gazetesine göre, Gantz, Netanyahu ile koordine edilmeyen bir ziyaret için Washington’a gitmeye hazırlanıyor.

Netanyahu’nun Tepkisi

Netanyahu’nun ekibinden kaynaklar, Gantz’ın önceden koordine etmeden ABD’yi ziyaret planlamasının Başbakan’ı kızdırdığını ve Netanyahu’nun “İsrail’in yalnızca bir başbakanı olduğunu Gantz’a açıkça ifade ettiğini” belirtti.

Gantz’ın Planı ve Netanyahu’nun Tepkisi

Gantz’ın ziyareti Başbakan’ın onayı olmadan düzenlendiği için Netanyahu’nun ekibi, “kabine üyelerine Başbakan tarafından seyahat izni verilmesini” gerektiren hükümet düzenlemelerine aykırı olduğunu kaydetti. Haberde, Gantz’ın, Washington ziyaretinden sonra Londra’ya da gideceği bildirildi.

ABD ve Netanyahu Sonrası Dönem

ABD’nin NBC News televizyonunda yayımlanan haberde, ABD yönetiminin Netanyahu sonrası döneme hazırlandığı iddia edildi. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in “inanılmaz derecede muhafazakar hükümetini sürdürmesi halinde küresel desteğini kaybedeceğini” belirtmişti.

Anketlerde Gantz’ın Öne Çıkması

Ocak ayında yayımlanan ankette, İsraillilerin yüzde 42’si hükümete başkanlık etmek için en uygun kişinin Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz olduğunu düşünmüştü. Bu durum, Netanyahu ile Gantz arasındaki siyasi dengenin değişebileceğine işaret ediyor.