Muhasebe Programı Nasıl Çalışır?

featured

Finansal süreçlerin düzenlenmesi ve takip edilmesini sağlayan yazılımlara muhasebe programları denmektedir. Genel olarak bu programlar ön muhasebe programı ismiyle satılmaktadır. Özellikleri sunulan hizmete göre değişiklik gösterir. Yine de daha çok finansal verilerin kaydedilmesi başta olmak üzere pek çok mali işlem yerine getirir. Bunlar arasında verilerin kaydedilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması ilk sırada yer alır. Bunun dışında işletmelerin hizmet sunduğu sektörlere göre programların çalışma prensipleri de farklılık gösterecektir. Bu konuda Comport başta olmak üzere Türkiye’de başarılı şekilde hizmet veren pek çok adres bulunmaktadır. Muhasebe programlarının çalışma şeklini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Hızlı Finansal Veri Girişi

Programlar finansal işlemlerin verilerini girmek için tasarlanmıştır. Verileriniz arasında gelir ve gider belgeleri yer alır. Bunun dışında banka hareketleri ve alacak verecek kayıtları da bulunur. Bu hem takibin hem de analizin kolay yapılmasını sağlar.

Bu sayede işletmeler muhasebe programı kullanarak hatalarını düzeltebilir ve finansal kayıtların doğruluğunu sağlayabilir. Tüm bu süreç sizin verilerinize bağlı olarak şekillenecektir. Bir diğer başlık ise sınıflandırmadır.

Sınıflandırma

Muhasebenin olmazsa olmazları arasında yer alır. Bu programlar otomatik olarak sınıflandırma yaptığı için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu sınıflandırmalar arasında temel muhasebe terimleri yer alır. Örneğin: Gelir – gider – valık – borç – fatura gibi…

Yalnız sizin isteklerinize ve iş kolunuza göre de farklı şekillerde sınırlandırma yapılması durumu söz konusu olabilir. Bunu da kategorizasyonda organize edebilirsiniz. Tabi ki bir de kullanmış olduğunuz ön muhasebe programı kullanım seçeneklerine bağlı olarak ortaya çıkar. Son olarak da kayıtların oluşturulması yer almaktadır.

Defter Tutmak

Her ne kadar işlemler sadece bununla sınırlı olmasa da sınıflandırılmış finansal verilerin kullanılmasına bağlı olarak defteri oluşturur. Sonraki süreçte sizin istemeniz durumunda finansal olarak raporlama ve analiz gibi birtakım avantajlar da sağlar. Tüm bu değerlendirmeyi geleceğe dair stratejiler oluşturma konusunda destek alınabilir. Sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi de bu analizlerle mümkün olmaktadır.

Genel olarak sistem bu şekilde çalışır. Muhasebe programları düzenli olarak tuttuğu kayıtları hızlı bir şekilde yedekler.