Çin’deki Yeni Keşfedilen Mağara Balığı Türü: Guiyang Bıyıklı Altın Çizgili

featured

Wujiang Nehri’nin Derinliklerinde Keşfedilen Yeni Tür

Araştırmacılar, Çin’deki Wujiang Nehri’nin yer altı akıntılarının derinliklerinde yaşayan, gözleri derisinin altında siyah noktalar gibi görünen, kör yeni bir mağara balığı türünü duyurdu. Ekip söz konusu canlının, “evrimsel çalışmalar için istisnai cevaplar” sunabileceğini kaydederken mağara balığına Guiyang Bıyıklı Altın Çizgili (teknik adıyla Sinocyclocheilus Guiyang) adını verdi.

Wujiang Nehri ve Sinocyclocheilus Türleri

Guizhou’nun güneyindeki Pearl Nehri Havzasında yaşayan 66 kadar Sinocyclocheilus balık türü bulunurken, Guizhou’nun Yangtze Nehri Havzasında ve yerel Wujiang Nehri kolunda yalnızca altı tür bulunduğu belirtildi. Balık araştırma ekibi, Wujiang’ın geniş sualtı mağaralarında daha keşfedilmemiş nice balıkların bulunacağını düşünüyor.

Guiyang Mağara Balığının Özellikleri

Söz konusu canlı yaklaşık 12 cm uzunluğa kadar büyüyor. Araştırmacılar, Sinocyclocheilus türlerinde uzun bıyıkların yaygın olduğunu, çünkü uzun bıyıkların su akışını daha iyi tespit ettiğini, kalıcı karanlık ve yiyecek kıtlığı bulunan yeraltı su sistemlerinde yiyecek aramaya yardımcı olduğunu yazdı.

Gizemli Evrimsel Süreç

Şu anda, bu Guiyang mağara balığının neden bu daha uzun, daha kullanışlı bıyıklarla evrimleşmediği ya da neden diğer mağara balığı kuzenlerinde görülen kafasında “boynuz benzeri” bir yapının eksik olduğu hâlâ gizemini koruyor.