Yorgunlukla Başa Çıkmanın 10 Yolu

featured

Takdir Et, Takdir Al

İyi haber şu ki takdir tedavisi, hem başkalarını takdir etmek hem de takdir edilmek şeklinde her iki yönde de etkilidir. Tükenmişlik riskini azaltabilir.

Perspektif Her Şeydir

Geçmişten günümüze tükenmişlikle ilgili endişelerin insanın doğasında var olduğunu görmek, yorgunlukla başa çıkmayı kolaylaştırabilir.

Çalışma Hayatı Bizim Dostumuz Değil

Zaman yönetimi ve verimlilik beklentilerine karşı çıkmak, tükenmişliği önlemek için önemlidir. Başarı olmadan da değerli olduğumuzu hatırlamak gerekebilir.

Bir Hobi Edinin

Hobiler, tükenmişlikle mücadelede güçlü bir panzehir olabilir. Hobiler, hayatımıza neşe ve farklı bir perspektif katarak enerjimizi yenileyebilir.

İçinizdeki Eleştirmeni Eğitin

Kendimizi sürekli eleştiren iç sesi yönetmek, olumsuz düşüncelerle mücadele etmek ve olumlu bir bakış açısı geliştirmek, tükenmişlikle başa çıkma konusunda önemli bir adımdır.

Yaşam Maliyetinizi Hesaplayın

Seçimlerimizin gerçek yaşam maliyetini değerlendirmek, zaman ve enerjimizi doğru şekilde yönlendirmemize yardımcı olabilir. Paradan çok zaman ve sağlığa öncelik vermeyi öğrenmek önemlidir.

Hayır Demeyi Öğrenin

Önemli ve anlamlı taahhütleri ayırt etmek, zamanımızı bilinçli bir şekilde yönlendirmek ve hayır demeyi öğrenmek, tükenmişlikle mücadelede bize yardımcı olabilir.

80/20 İlkesini Uygulayın

Çabalarımızın büyük bir kısmının aslında başarılarımızın küçük bir kısmından sorumlu olduğunu göz önünde bulundurarak zamanımızı ve enerjimizi doğru şekilde yönlendirebiliriz.

Dinlenmeye Öncelik Verin

Vücudumuzun ve zihnimizin dinlenmeye ihtiyacı olduğunu kabul etmek ve günlük hayatta dinlenmeye zaman ayırmak, tükenmişlikle başa çıkmak için önemli bir adımdır.

Stoacılara Kulak Verin

Antik Stoacıların öğretilerinden faydalanarak dış koşullar yerine tepkilerimizi kontrol etmeyi öğrenmek, stresle başa çıkmada bize yardımcı olabilir.