Uzun Süre Hareketsiz Kalma Riski: Pıhtı Atma Tehlikesi

featured

Uzmanlar Uyarıyor: Hareketsizlik Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir

Yaz mevsimine sayılı günler kala turizm bölgelerinde tatil hareketliliği artarken, uzun süre otobüs, tren veya uçak yolculuğu yapmanın venöz tromboembolizm olarak adlandırılan ‘pıhtı atma’ riskini artırdığı vurgulanıyor. Uzmanlar, bu konuda önlem alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

4 Saatten Uzun Yolculuklarda Risk Artıyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, 4 saatten uzun süren uçak yolculuklarının özellikle riskli olduğunu belirtiyor. Uzun süre ayakların sarkıtarak hareketsiz kalmasının toplardamarlarda kan birikmesine ve pıhtı oluşumuna neden olabileceğini ifade ediyor.

Dar Giysiler ve Sıkı Çoraplar Tercih Edilmemeli

Prof. Dr. Özlü, uzun yolculuklarda dar giysilerin ve sıkı çorapların giyilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca, bol sıvı tüketmek, alkolden uzak durmak, düzenli aralıklarla kalkıp hareket etmek ve bacakları hareket ettirmek gibi önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

Uzun süre oturmanın sağlık açısından riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, hareket etmenin ve bacak kaslarını çalıştırmanın pıhtı oluşumunu engelleyebileceğini söylüyor. Özellikle ofiste uzun süre oturanlar için düzenli aralıklarla hareket etmenin önemli olduğunu vurguluyor.