Oxford Üniversitesi: Demanstan Korunmanın 3 Etkili Yolu

featured

Kontrol Edilebilir Risk Faktörleri ve Demans

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, demanstan korunmak için yapabileceğiniz en etkili üç şey, trafik kirliliğinden kaçınmak, daha az alkol tüketmek ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltmak olarak belirlendi.

Demans İçin Değiştirilebilir Risk Faktörleri

Araştırmacılar 161 farklı “demans için değiştirilebilir risk faktörlerini” incelediler. Bu faktörler; tansiyon, kolesterol, diyabet, kilo, alkol tüketimi, sigara içme, depresif ruh halleri, iltihaplanma, kirlilik, işitme, uyku, sosyal aktivite, diyet, egzersiz ve eğitim gibi sağlık ve yaşam tarzı faktörlerini içeriyor.

Çalışmanın Detayları

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışma, Birleşik Krallık Biobank’ta tutulan 40.000 kişinin beyin taramalarını analiz etti. Yaşları 44 ila 83 arasında olan katılımcılar arasında sadece birkaçında demans teşhisi konulmuştu.

Öne Çıkan Risk Faktörleri

Profesör Gwenaëlle Douaud liderliğindeki araştırma ekibi, demans için en zararlı risk faktörlerinin diyabet, trafikle ilişkili kirlilik ve alkol tüketimi olduğunu belirledi. Kirliliğin etkisi özellikle trafik ve yanmalı motorlarla ilişkilendirilirken, alkol tüketiminin alış sıklığıyla bağlantılı olduğu vurgulandı.

Öneriler ve Sonuç

Araştırmacılar, demans geliştirme olasılığını azaltmak için trafiğe maruz kalma, alkol alımı ve diyabet riskini azaltmanın önemli olduğunu belirttiler. Sonuç olarak, değiştirilebilir risk faktörlerine dikkat ederek yaşam boyunca potansiyel olarak demansın başlangıcını önlemek veya geciktirmek mümkün olabilir. Profesör Douaud, “Beynin hassas bölgelerini korumak için tip 2 diyabete yakalanmaktan kaçınmaya çalışın” tavsiyesinde bulundu.