Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde Yapay Zeka Uygulamaları Konuşuldu

featured

Sağlık Bakan Yardımcısı Eskişehir’de Yapay Zekanın Ağız ve Diş Sağlığı Alanındaki Kullanımını İnceledi

Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesini ziyaret eden Sağlık Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyelerince geliştirilen yapay zeka ile radyolojik teşhis ve tanı sisteminin hastalarda kullanılmasına ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Pilot Uygulama Olarak Başlayan Sistem Türkiye Genelinde Yaygınlaştırılabilir

Yılmaz yaptığı açıklamada, ağız ve diş sağlığı alanında yapay zekadan faydalanmaya yönelik sistemin Eskişehir’deki hastanede pilot uygulama olarak kullanıldığını belirtti. Bakanlık tarafından uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması sürecinin devam ettiğini ifade eden Yılmaz, hedeflerinin bu teknolojiyi bütün ağız diş sağlığı merkezlerinde kullanılabilir hale getirmek olduğunu vurguladı.

Yapay Zeka İle Yapılan Teşhisler Hekimlerin Çalışmalarını Destekleyecek

Yılmaz, yapay zeka projelerinin sayısının arttığını ve bu teknolojinin Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) gibi alanlarda kullanılmaya başlandığını açıkladı. Yapay zekanın mamografi görüntülerini %87 oranında doğrulukla okuyabildiğini belirten Yılmaz, bu sayede teşhis sürelerinin önemli ölçüde azaldığını ve hastaların daha hızlı tedavi edilebileceğini söyledi.

Yapay zeka destekli uygulamaların MHRS randevu sisteminden BT Toraks ve EKG görüntüleme alanlarına kadar genişlediğini belirten Yılmaz’a, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici ve hastane hekimleri de eşlik etti.