Endonezya’da E-Sigara Kullanımı Kanlı Ağız Ülserlerine Yol Açtı

featured

Genç Kadının E-Sigara Kullanımı Sonucu Yaşadığı Acı Veren Durum

Endonezya’da yaşayan 22 yaşındaki genç bir kadın, e-sigara kullanımı nedeniyle kanlı ağız ülserleriyle karşı karşıya kaldı. İsminin açıklanmadığı genç kadın, ağzının içinde ve çevresinde yemek yiyip içemeyecek kadar acı veren yaralarla doktorlara başvurdu.

Doktorlar Eritema Multiforme (EM) Teşhisi Koydu

Doktorlar, genç kadına uçuk testi yapmasına rağmen negatif sonuçlar alındı. Yaşam tarzı değişiklikleri hakkında sorular sorulduğunda, semptomlarının ortaya çıkmasından yaklaşık bir yıl önce e-sigara kullanmaya başladığı ortaya çıktı. Doktorlar, nadir görülen bir cilt rahatsızlığı olan eritema multiforme (EM) teşhisi koydu.

E-Sigaraların Eritema Multiforme’ye Etkisi

ABD’deki akademisyenler, vakayı açıklayarak e-sigaraların eritema multiforme’ye sebep olabileceğini belirtti. Bu rahatsızlığın e-sigaradaki bazı maddeler tarafından tetiklenebileceği vurgulandı.

Eritema Multiforme Hakkında Bilgiler

Eritema multiforme, ABD’de her yıl yaklaşık 200 bin kişiyi etkileyen bir rahatsızlıktır. Genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır ve semptomları arasında pembe-kırmızı deri ve ağız lezyonları, eklem ağrısı, ateş ve kaşıntı yer alır.

Tedavi ve İyileşme Süreci

Genç kadının durumu, hafif bir eritema multiforme olarak değerlendirildi ve doktorlar, tedaviye ek olarak e-sigarayı bırakmasını önerdi. Sadece bir hafta içinde hastanın büyük bir iyileşme gösterdiği bildirildi.