Çay İçmenin İnsan Bedenine Faydaları Araştırıldı

featured

Dikkat Çekici Araştırma: Çayın Bedene Etkileri

Türkiye’nin en popüler içeceklerinden biri olan çay ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yapıldı. Bilim insanları, çay tiryakilerinden elde edilen verileri inceleyerek çay içmenin insan bedenine olan faydalarını mercek altına aldı.

Araştırmanın Detayları

Çin’deki Sichuan Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, Çin’de yaşayan 7931 yetişkin ile İngiltere’de yaşayan 5998 yetişkinin çay içme alışkanlıklarını analiz etti. Katılımcılara çay tercihleri, siyah ya da yeşil çay içip içmedikleri ve ne sıklıkla içtikleri soruldu.

Çayın Yaşlanmayı Yavaşlattığı Ortaya Çıktı

Araştırma sonuçlarına göre, günlük siyah ve yeşil çay içenlerde daha yavaş biyolojik yaşlanma belirtileri görüldü. Günde üç fincan çay tüketenlerde ise faydaların daha da arttığı kaydedildi. Lancet isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, günde yaklaşık 3 fincan çay veya 6-8 gram çay yaprağı tüketmenin belirgin etkisi olduğu belirtiliyor. Araştırmada, “Orta düzeyde çay tüketimi, istikrarlı çay içenler arasında en güçlü yaşlanma karşıtı faydaları sergilemiştir” denildi.

Çaydaki Bileşiklerin Sağlık İçin Önemi

University College London’da beslenme bilimi alanında araştırmacı olan Alex Ruani, araştırmanın bulgularının diğer bilim insanlarının keşfettiklerini desteklediğini belirtti. Ruani, “Siyah ve yeşil çay, kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet gibi diyetle ilgili sorunların olasılığını azaltabilen sağlıklı bitki bileşiklerinin bir alt grubu olan flavan-3-ollerin açık ara en zengin kaynağıdır” dedi.

Sonuçları değerlendiren Ruani, “Bu bileşikler kan basıncını, kan akışını, kolesterolü ve hatta kan şekeri seviyelerini iyileştirmek gibi çeşitli şekillerde çalışırken aynı zamanda hücrelerimizi yaşlanmaya bağlı hasarlardan korumaya da yardımcı olurlar” ifadesini kullandı.