ODTÜ, Deniz Sularındaki Değişimleri İnceledi: İşte Sonuçlar

featured

Özel Cihazlarla Gerçekleştirilen Deniz Araştırmasından Çıkan Sonuçlar

Ülkede 7’den 77’ye katılımcılar, Ramazan Bayramı tatilinde bulundukları kıyı illerinde özel üretilmiş cihazlarla denizlerden örnekler topladı. Gönüllülerle yürütülen deney sayesinde gemiyle seyrüsefere gerek kalmadan 250 bin litre yakıt tasarrufu sağlandı, 650 ton karbondioksite karşılık gelen karbon ayak izinin de önüne geçildi.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ten Açıklamalar

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, toplanan verilerin ilk analizlerine yönelik açıklamalarda bulundu. ODTÜ’nün deniz kenarı şehirlerinde ve KKTC’de gönüllü araştırma ekipleri kurduğunu belirten Kök, bu projeyi düşük karbon ayak izi bırakarak gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Projenin İlk Sonuçları ve Geliştirilen Özel Cihaz

ODTÜ’nün geliştirdiği Kaşif-1 adlı cihaz sayesinde denizlerdeki önemli parametrelerin dakikalar içinde toplandığını belirten Kök, bu verilerin merkezi veri tabanında birleştirilerek bilim insanlarının yorumlamaları için hazır hale getirildiğini söyledi.

Deniz Sularındaki Değişimlere İlişkin Analiz Raporu

ODTÜ’nün projeye ilişkin analiz raporunda, ülkemiz denizlerinde artan deniz yüzeyi sıcaklıklarının yanı sıra Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de kirlilik ve biyolojik üretkenlikle ilgili değerlendirmeler de yapıldı. Ayrıca, tuzluluk değerleri ve oksijen miktarları da incelenerek iklim değişimi konusunda bilgi verici bulgular elde edildi.