Kültür Varlıklarının İadesi ve Gece Müzeciliği Projesi

featured

Kültür Varlıkları İadesi İçin Güçlü Ekip Oluşturuldu

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, yurt dışına kaçırılmış tarihi eserlerin tespiti ve iadesi amacıyla Bakanlık bünyesinde güçlü bir ekip oluşturulduğunu belirtti. Emniyet ve jandarma ile koordineli çalışan ekip, başarılı neticelere imza atmaktadır. Kaçakçılık Şube Müdürlüğü’nün daire başkanlığı seviyesine getirilmesiyle daha etkin bir mücadele yürütülmektedir. 2018 yılından bu yana 7 bin 824 eser ülkemize iade edilmiştir.

Gece Müzeciliği Projesi ve Artan Ziyaretçi Sayısı

Bakanlık, son yıllarda turizmin yanı sıra müzecilik faaliyetlerine odaklanmış ve önemli projeler hayata geçirmektedir. Müze sayısının ve niteliğinin artırılmasını hedefleyen çalışmalar neticesinde ülke genelindeki müze sayısı her geçen gün artmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un göreve başlamasının ardından müzeciliğe yeni bir soluk getirildi ve bu yıl başlatılan gece müzeciliği uygulaması büyük ilgi görmektedir. Tarihi ve kültürel alanlarda konuk edilen turist sayısında ciddi bir artış yaşanmaktadır. Gece müzeciliği projesi kapsamında Side, Efes ve Hierapolis antik kentlerinde başlatılan uygulamalar olumlu geri dönüşler almaktadır. Bu çalışmalar sayesinde ziyaretçi sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 47 artmıştır. Gece müzeciliği projesi, gelecek dönemlerde tüm Anadolu coğrafyasına yayılacak ve kültür turizmine katkı sağlamaya devam edecektir.