İzmir’deki Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi Güçlendirme Çalışmalarını Tamamladı

featured

30 Ekim 2020 Depremi Sonrası Onarım

Latife Hanım Köşkü’nde Hasar Tespiti

İzmir’de bulunan ve tarihi öneme sahip olan Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi, 30 Ekim 2020’deki depremde orta derecede hasar almıştı. Bu hasarın ardından başlatılan güçlendirme çalışmaları sona erdi. Köşkte yapılan incelemeler sonucunda ahşap taşıyıcılarda çürüme tespit edilmesi üzerine kapsamlı bir onarım gerçekleştirildi.

Restorasyon Çalışmaları

Restorasyon sürecinde, köşkte bulunan ahşap elemanlar (döşeme, kapı, dolap vb.) aslına uygun bir şekilde yenilendi. Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, ahşap karkas yapının güçlendirme çalışmasının tamamlandığını ve şu anda iç restorasyonun devam ettiğini duyurdu.

Manevi Değer ve Koruma Sorumluluğu

Ünsal, Atatürk’ün eşi Latife Hanım’a ait olan köşkün, Zübeyde Hanım’ın hayatının son günlerini geçirdiği yer olması nedeniyle paha biçilemez bir manevi miras olduğunu vurgulayarak, “Bu yapıyı korumak ve yaşatmak da en önemli sorumluluklarımızdan biridir.” şeklinde konuştu.

Yeniden Halka Açılıyor

Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden halka kapılarını açacak ve ziyaretçilerini ağırlamaya hazır hale gelecek.