Albinizmli Bireylerin Farkındalık Yaratma Mücadelesi

featured

Birleşmiş Milletler Dünya Albinizm Farkındalık Günü’nü İlan Etti

Dünya genelinde albinizmli bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve ayrımcılığa karşı mücadele etmek amacıyla Birleşmiş Milletler, 13 Haziran’ı Dünya Albinizm Farkındalık Günü ilan etti. Türkiye’de 3-4 bin albinonun olduğu tahmin ediliyor. Tamamen tedavi edilemeyen bu hastalıkla doğan Ayşenur Sena Tarakçı, yaşadığı zorluklara rağmen başarılı bir iletişimci ve erişilebilirlik savunucusu oldu.

Ayşenur Sena Tarakçı’nın Mücadelesi

Ayşenur Sena Tarakçı, albinizm konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “pigmentsiz insan” adlı Instagram hesabı açtı. Burada albinizmli bireyler için teknolojik çözümlerden maruz kaldıkları zorbalığa kadar çeşitli konularda içerikler paylaştı. Tarakçı ayrıca, okullar, üniversiteler ve seminerlerde yaptığı konuşmalarla binlerce kişiye ulaştı ve Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar programında seçilen isimlerden biri oldu.

Yaşanan Zorluklar ve Empati

Tarakçı, albinizmli bireylerin güneşten korunma zorunluluğuna ve toplumun gözünde farklı algılanmalarına dikkat çekti. Çocukluk döneminden itibaren maruz kaldığı yargılayıcı bakışlar ve incitici sözlerle başa çıkmakta zorlandığını ancak ailesinin verdiği güçlü yanıtlar sayesinde kendine olan güvenini koruduğunu belirtti.

Toplumsal Bilinç Oluşturma Çabası

Ayşenur Sena Tarakçı, sosyal medya ve katıldığı etkinlikler aracılığıyla albinizm konusunda toplumsal bilinç oluşturmaya çalışıyor. Videoları milyonlarca kez izlenen Tarakçı, takipçilerinden gelen olumsuz yorumlara karşı cesurca duruşunu koruyarak albinizmli bireylere destek oluyor. Kendi deneyimlerinden yola çıkarak, albinizmli çocuklara rol model olma misyonunu sürdürüyor.