Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: “Yangınlarla Mücadele Devam Ediyor”

featured

Bakan Yumaklı’dan Açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, İzmir’in Selçuk ilçesindeki yangın kriz merkezinde yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 29 Haziran’da 30’u orman dışı alanda olmak üzere toplam 44 yangın çıktığını bildirdi. Yüksek riskli grup içinde yer alan 11 yangından 6’sına müdahale edildiğini ve bu yangınların artık risk oluşturmadığını belirtti.

Müdahaledeki Durum

Bakan Yumaklı, İzmir’de Torbalı ve Çeşme ile Balıkesir’de Susurluk’taki yangınların enerjilerinin düşürüldüğünü ve tehdidin ortadan kalktığını vurgulayarak, Menderes ve Selçuk’taki yangınlara yoğun müdahalenin sürdüğünü aktardı. Yumaklı, Selçuk yangınına 4 uçak, 8 helikopter, 80 kara aracı ve yaklaşık 480 personelle müdahale ettiklerini belirtti.

Risk Durumu

Yumaklı, yerleşim yerleri ve konaklama tesislerinde herhangi bir risk olmadığını vurgulayarak, İzmir’de orman dışı toplam 22 yangın çıktığını, vatandaşların daha tedbirli olmaları gerektiğini ifade etti. Yangınların çıkış nedenleriyle ilgili şu anda devam eden soruşturmalar olduğunu belirtti.

Etkilenen Alanlar

Bakan Yumaklı, Selçuk yangınından etkilenen alanın yaklaşık 350 hektar, Menderes yangınından etkilenen alanın ise 150 hektar olduğunu açıkladı. Yangınların söndürülmesi sonrasında hasarın netleşeceğini ve çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini dile getirdi.

Bakan Yumaklı, yangınlarla mücadelede ekiplerin koordineli bir şekilde çalıştığını ve sabotaj ihtimaliyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti.