Tarım Bakanı Yumaklı: Gıda Arz Güvenliği Ülke Güvenliği Meselesidir

featured

Türkiye’nin Tarım Potansiyeli ve İhracat Rakamları

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Mersin’de düzenlenen 2024 Tarım Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, gıda arz güvenliğinin ülkelerin milli güvenlik meselesi haline geldiğini vurguladı. Yumaklı, Türkiye’nin tarım alanında dünyada önemli bir konuma sahip olduğunu belirterek, ülkenin potansiyelinin daha fazla üretim ve ihracata yönlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Üretim Planlamasına Geçiş ve Denetim Altyapısı

Bakan Yumaklı, sektörde yapılan devrim niteliğindeki düzenlemelerden bahsederek, “Bu yılın ekim ayından itibaren üretim planlamasını uygulamaya geçeceğiz” dedi. Hayvansal ve bitkisel üretimle ilgili çalışmaların tamamlandığını ifade eden Yumaklı, sözleşeli üretim ve suya dayalı tarım gibi konuların üretim planlaması kapsamında etkin hale getirildiğini belirtti.

Güvenilir Gıda ve Denetimler

Vatandaşların güvenilir, sağlıklı ve kaliteli gıdaya erişimine önem verdiklerini vurgulayan Bakan Yumaklı, 81 ilde güçlü bir denetim altyapısına sahip olduklarını ve 2023 yılında 1,3 milyon denetim gerçekleştirdiklerini belirtti. Gıda etiketlerinde yanıltıcı bilgilerin ve bazı katkı maddelerinin yasaklandığını hatırlatan Yumaklı, vatandaşların yapılan denetimlere erişebilmesi için karekod sistemi getirildiğini ve güvenilirgida.tarimorman.gov.tr internet sitesinin hizmete girdiğini açıkladı.