Muğla’da Yeraltı Su Kaynakları ve Dereleri İçin Eylem Başlıyor

featured

Çam Ağaçları Kesilerek Su Kaynakları Kurutuldu, Eylem Düzenlenecek

Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri, bölgedeki 100 binden fazla asırlık çam ağaçlarını keserek yok etmiş ve Karacahisar-Suçıkan Mevkii’nde yeraltı su kaynaklarını ve dereleri kurutmuş. Muğla Su İnisiyatifi (MSİ) tarafından basın açıklaması ve yürüyüş eylemi gerçekleştirilecek.

Pazar Günü Yapılacak Eyleme Geniş Katılım Bekleniyor

Pazar günü saat 11:00’de düzenlenecek eyleme Muğla, Aydın, Denizli ve İzmir’den çevre örgütleri, STK’lar ve yöredeki 5 köyün vatandaşları katılacak. Rant uğruna su kaynaklarının nasıl yok edildiği anlatılacak.

Eylemde Su Kaynaklarının Önemi Vurgulanacak

Eylemde, “Pazar günü Karacahisar’da rant uğruna suyun nasıl yok edildiğine dikkat çekeceğiz. Suçıkan bölgesinin güçlü su kaynaklarına sahip olduğu ve termik santrallerin bu kaynakları nasıl tehdit ettiği anlatılacak. Suçıkan’dan çıkan suların bölgedeki ekosistemi nasıl beslediği ve yaşamı nasıl desteklediği vurgulanacak.”

Suçıkan Bölgesi ve Termik Santrallerin Tehlikesi

Suçıkan, Milas-Karacahisar Köyü/mahallesinde yer alan ve güçlü su kaynaklarına sahip olmasıyla ünlenmiş bir bölge. Suçıkan’dan çıkan sular Karacahisar köyü-Gökçeler arasındaki vadiden akarak Hamzabey Deresini besliyor ve Akyol önünden Güllük Dalyanına dökülüyor. Suçıkan’ın suyunu kullanan köylerde tarım yapıldığı ve hayvanların sulandığı belirtiliyor.

MTA’nın 1970’li yıllardan itibaren havzadaki kömür rezervlerini saptamak için başlattığı sondaj çalışmaları, Suçıkan’ın sularının tehlike altına girdiğini gösteriyor. 2014 özelleştirmesinden sonra Yeniköy Termik Santralını alan YK Enerji’nin kömür çıkarma çalışmaları sonucu Suçıkan’ın suları daha derinlere itilmiş ve kurumuş.