Gençlik Yaz Okulları Gençlere Ücretsiz Eğitim ve Aktivite İmkanı Sunacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençlik Yaz Okulları, Yaz Tatilini Eğlenceli ve Öğretici Hale Getiriyor

‘Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yaz tatili döneminde yüz binlerce gencin misafir edildiği Gençlik Kampları’nda olduğu gibi ücretsiz eğitim ve aktivite imkanı sunacak Gençlik Yaz Okulları da kapılarını açıyor. Aileler, çocuklarını 1 Temmuz-1 Eylül tarihlerinde Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Gençlik Merkezleri’ne bırakarak akşam alabilecek. Gençler de tatil günlerini eğlenceli ve öğretici etkinliklerle geçirebilecek. 11-18 yaş arası gençler katılabilecek.

Bakan Osman Aşkın Bak’tan Açıklama: “Gençlik Yaz Okulları’na Tüm Gençleri Bekliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Osman Aşkın Bak, “Yaz aylarında yüzbinlerce çocuğumuzu güvenli bir ortamda, tamamen ücretsiz hizmet veren Gençlik kamplarımızda buluşturuyoruz. Şimdi bunun yanında Gençlik merkezlerimizde spordan kültür-sanata, el sanatlarından sokak oyunlarına kadar geniş bir yelpazede eğitim ve eğlence imkanı sunacak Gençlik Yaz Okulları’mızı da hizmete açıyoruz. Tatilini daha verimli geçirmek isteyen 11-18 yaş arası bütün evlatlarımızı Gençlik Yaz Okulları’na bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğlenceli ve Öğretici Programlar ile Gençlerin Sosyal Bağları Güçleniyor

Yoğun geçen öğretim yılının ardından gençlere eğlenceli ve eğitici bir program hazırladıklarını belirten Bakan Bak, gençlerin sosyal bağlarını güçlendirmenin temel amaçlarından biri olduğunu vurguladı. Ayrıca spor yapma alışkanlığı kazandırmak, ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine olanak sağlamak, yeni dostluklar kurmalarını teşvik etmek de önem verdikleri konular arasında yer aldığını ekledi.

Bakan Bak, “Gençlik Yaz Okulları’nda gençlerimize milli, manevi ve kültürel değerlerimizi aktarmanın yanı sıra gönüllülük faaliyeti yapma alışkanlığı kazandırmayı da hedefliyoruz. Gençlerimiz, yaz okullarındaki eğitimin ardından özel ilgi alanlarında yeteneklerini geliştirmek ve keyifli vakit geçirmek için ‘Merkezimde Bu Yaz’ etkinlikleri ile tatillerini değerlendirebilirler.” dedi.

Gençlik Yaz Okulları’nda Neler Var?

Gençlik Yaz Okulları, 11-14 ve 15-18 yaş gruplarına özel olarak hazırlandı. Programlar kültür-sanat, spor ve gönüllülük temaları çerçevesinde planlandı. Her gençlik merkezinin kendi kapasitesine göre belirlenen kontenjanlarla hizmet vereceği yaz okullarında, gençlere akıl ve zeka oyunları, sportif faaliyetler, değerler eğitimi, bilgi yarışması, el sanatları, sokak oyunları, güzel konuşma sanatı, sahne sanatları, gönüllülük faaliyetleri, halk oyunları, temel dini bilgiler, ailelerle gönüllülük çalışmaları, gezi gibi çeşitli etkinlikler sunulacak.

Gençlik Yaz Okulları’na başvurular, gençlik merkezlerinden yapılabilecek.