Erdoğan Astana’da Şanhay İşbirliği Zirvesi’ne Katılıyor

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’ın Başkenti Astana’ya Gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanhay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gitti. Zirve 2 gün sürecek.

Erdoğan ve Putin İlk Gün Görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile zirvenin ilk günü bir araya gelecek. Görüşmenin gündeminde enerjiden ticaret ve turizme; ikili, bölgesel ve küresel birçok başlık yer alacak.

Zirve Ana Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’deki terörle mücadelenin önemini vurgulaması bekleniyor. Zirve, “Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi: Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma İçin Çabalamak” başlığıyla gerçekleşecek. Ana gündem, uluslararası sorunların çözümünde Şanhay İş Birliği Örgütünün rolünün güçlendirilmesi olacak.

Zirvede Ele Alınacak Konular

Zirvede bölgesel güvenlik, altyapı, enerji, ulaşım ve lojistik konularının masaya yatırılacağı belirtiliyor. Liderlerin öncelikle uluslararası ticaret ve ekonomi alanına odaklanacakları ifade ediliyor.

Zirve Sonunda

Zirve sonunda, Kazakistan dönem başkanlığını Çin’e devredecek. Zirveye aralarında Çin, Rusya ve İran’ın da olduğu 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak.