Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımı Genelgesi

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, Srebrenitsa Soykırımı’nın insanlık tarihinde kara bir leke olarak yer aldığı vurgulandı.

Soykırımın Anma Günü Kabul Edildi

11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek’te gerçekleşen ve 8 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Srebrenitsa Soykırımı, Uluslararası Adalet Divanı tarafından Avrupa’da yaşanan en büyük soykırım olarak nitelendirilmişti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan 23 Mayıs 2024 tarihli kararla 11 Temmuz artık “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak kabul edildi.

Önemli Uyarılar ve Tavsiyeler

Genelgede, uluslararası mahkemeler tarafından soykırımdan sorumlu olanlar da dahil olmak üzere savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımdan mahkum olanların kınandığı ve gelecekte benzer olayların yaşanmaması için eğitim programlarında soykırımın inkarının önlenmesi gerektiği vurgulandı.

Anma Etkinlikleri ve Farkındalık Oluşturma

Genelgede ayrıca, Srebrenitsa’daki soykırım kurbanlarının anısına düzenlenecek etkinlikler ve eğitim faaliyetleriyle 11 Temmuz’un, soykırımın ve insanlığa karşı işlenen suçların kınanması için farkındalık oluşturulmasının amaçlandığı belirtildi. Ülkemizde de ‘Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü’ olarak kutlanacak olan 11 Temmuz, Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilecek etkinliklerle anılacak.

‘Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü’ genelgesinde yer alan ifadeler doğrultusunda, tüm kamu kurum ve kuruluşlarından etkinliklerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için destek vermeleri istendi.