Çanakkale’de Arı Telef Ölümleri

featured

Tülüler Köyü’nde Arılar Belirlenemeyen Nedenle Telef Oldu

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Tülüler köyünde, baraj çevresindeki kovanlarda bulunan arılar henüz belirlenemeyen bir nedenle telef oldu.

Arı Yetiştiricileri Bilgilendirilmeden İlaçlama İddiası

Bayramiç Barajı çevresinde 100 kovanı bulunan arı yetiştiricisi Zihni Özkaya, üreticilerin bilgilendirilmeden buğday tarlalarının ilaçlandığını iddia etti. Kovanlarındaki arıların telef olduğunu belirten Özkaya, durumu şu şekilde aktardı: “Başka bölgede de arılarım var ama onlarda bir şey yok. Bu da bize arıların zehirlendiğini gösteriyor. Bilgi verilseydi kovanların kapılarını akşamdan kapatırdık ya da bu bölgeden alırdık.”

Tedbir Alınmasını İstiyoruz

Aynı bölgede arıcılık yapan Nahit Toğrul, yaklaşık 30 üreticinin baraj çevresinde kovanlarının bulunduğunu belirterek, “Öğrendiğimize göre Tülüler köyü yakınlarında ilaçlama yapılmış. Bu ilaçlamadan dolayı arılarımız telef oldu. Bu tür ilaçlara tedbir alınmasını istiyoruz. Gün içinde ilaçlama yapıldığı yönünde bilgi edindik. Bu tür ilaçlamaların gece yapılması daha sağlıklı olurdu. O zaman bize daha az zararı olurdu.”

Dünya Arı Günü’nde Şikayetler Artıyor

Bal üreticilerinden İsfendiyar Yıldırım, 20 Mayıs’ın Dünya Arı Günü olduğunu hatırlatarak, “Bugün başımıza gelenlere bakın. Konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunduk. Savcılığa ve jandarmaya şikayetimizi yaptık. Gün içinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile güvenlik güçleri bölgede incelemeler yapacak. Arı ölümlerinin sebebi belli olacak.”