TÜİK Verilerine Göre Genç İşsizlik Oranı Düşüyor

featured

Genç İşsizlik Oranı Nisan Ayında Tarihi Düşük Seviyede

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Nisan ayında işsiz sayısı 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişiye geriledi. Genç nüfusu kapsayan 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı, Nisan 2023’e kıyasla 4,1 puan azalarak yüzde 18,6’dan yüzde 14,5’e indi. Bu oran, verilerin açıklanmaya başlandığı 2005’ten sonraki en düşük seviyede gerçekleşti.

İstihdam Edilen Genç Sayısı Artıyor

Nisan 2024 itibarıyla gençler arasında işsizlik oranı, erkeklerde yüzde 12,2, kadınlarda ise yüzde 19,1 olarak tahmin ediliyor. Gençlerde iş gücüne katılma oranı yüzde 45,7 olarak kayıtlara geçerken istihdam edilen gençlerin sayısı 4 milyon 578 bin olarak belirlendi.

Prof. Dr. Hidayet Gizem Ünlü Ören’den Değerlendirme

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hidayet Gizem Ünlü Ören, genç işsizlik oranlarındaki düşüşün istikrarlı bir şekilde devam ettiğini belirtti. Ören, Türkiye ekonomisinin gençlerin istihdamına katkısını artırmak için adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Ekonomik Program ve İstikrar

Ören, son dönemde açıklanan verilerin ekonomik programla uyumlu seyrettiğini, işsizlik ve büyüme gibi konularda olumlu gelişmeler yaşandığını ifade etti. Makroekonomik istikrarın sağlanması ve enflasyonun düşürülmesinin Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında önemli olduğunu belirten Ören, eğitim sisteminin iş gücü piyasasına uyumlu olması gerektiğine dikkat çekti.