TESK Genel Başkanı: “Zamlarla Enflasyonun Düşmesini Beklemek Mümkün Değil”

featured

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den Zam Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son dönemde yapılan zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zamların Etkisi

Palandöken, “Son yapılan zamlarla enflasyonun düşmesini beklemek mümkün değil. Mevsimin yaz olması ama zamların peş peşe gelmesi ile hem tarla bitkilerinin hem de sebze meyve gibi diğer ürünlerin düşmesini beklemek mümkün değil. Çünkü akaryakıta gelen zam var. Elektriğe gelen zam yüzde 38. Daha arkasından doğalgaz zamlarını ilave edince hizmet sektöründe fiyatların geri gelmesi mümkün değil.”

Zam Yapılmaması Gerektiği Üzerine

TESK Genel Başkanı, enflasyonun düşmesi için piyasalara güven verilmesi gerektiğini, yani zam yapılmaması gerektiğini vurguladı. Hem hizmet sektöründe hem de zorunlu kullanılması gereken elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamlarının üst üste geldiğine dikkat çekti.

Çözüm Önerileri

Palandöken, ekonomik sıkıntıların aşılması için üretimin artışının sağlanması ve temel girdi maliyetlerinde düşüş sağlanmasının önemine değindi. Ayrıca, kiralardaki ve vergilerdeki adaletin tesis edilmesi gerektiğini belirterek, zamların durdurulması çağrısında bulundu.