Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: Türkiye, İklim Değişikliğiyle Mücadelede Önemli Adımlar Atıyor

featured

İklim Değişikliği ve Orman Politikaları

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin Akdeniz Havzası’nda olmasından dolayı iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirtti. Ülkenin farklı bölgelerinde yaşanan doğal afetlerle mücadele etmek için toprağı, suyu, ormanları ve biyoçeşitliliği koruyan politikaların önemine vurgu yaptı. Yumaklı, bu politikaların küresel iklim değişikliğine karşı etkili bir şekilde mücadele etmede önemli olduğunu ifade etti.

Ormanların Geliştirilmesi ve Koruması

Bakan Yumaklı, son 22 yılda ormanların geliştirilmesi için 179 milyar liralık yatırım yapıldığını ve ülke genelinde ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sırada olduklarını belirtti. Ayrıca, orman köylülerinin kalkınması için önemli olan “ORKÖY” kredileriyle yaklaşık 280 bin projeyi desteklediklerini açıkladı.

Orman Yangınlarıyla Mücadele

Bakan Yumaklı, orman yangınlarıyla etkili bir şekilde mücadele etmek için halkın bilinçlendirilmesi ve toplumsal desteğin önemine vurgu yaptı. Yangınlarla mücadelede 105 helikopter, 26 uçak, 14 İnsansız Hava Aracı (İHA), 5 bin kara aracı, 25 bin personel ve 120 bin gönüllünün hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca, yangın göletlerinin ve yangın gözetleme kulelerinin önemine dikkat çekti.

İklim Değişikliğiyle Mücadelede İlerlemeler

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Dünya Bankası işbirliğiyle yürütülen projeler arasında yer alan “İklime Dirençli Ormancılık Projesi” (İDOP), Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesinde önemli bir adım olarak nitelendirildi. Proje kapsamında ormanların iklime dirençli hale getirilmesi ve çeşitli destek projeleri hayata geçirilecek. Bakan Yumaklı ve Dünya Bankası yetkilileri, projenin ülkenin iklim değişikliğiyle mücadelesinde önemli bir rol oynayacağını belirtti.