Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, 2023-2024 Balıkçılık Av Sezonunu Değerlendirdi

featured

Denizlerde Av Yasağı ve Avcılık Yöntemleri

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2023-2024 balıkçılık av sezonunun sona ermesine bir gün kala, denizlerde av yasağının endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayacağını belirtti. Bakan Yumaklı, kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçıların bu yasaktan muaf olduğunu ve avcılığa devam edebileceğini ifade etti. Av yasağı süresince ekonomik faaliyetlerini sürdürmek isteyen balıkçıların, Bakanlıktan izin alarak belirlenen kurallara uyarak uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapabileceğini vurguladı.

Denetim ve Ceza

Bakan Yumaklı, geçen sezon içerisinde toplam 171 bin 219 denetim gerçekleştirildiğini ve kaçak avcılıkla elde edilen 593 ton su ürününe el konulduğunu açıkladı. 6 bin 527 kişi ve iş yerine 74 milyon 12 bin 121 lira idari para cezası uygulandığını belirten Yumaklı, ayrıca kurallara uymayan 78 gemiye el konularak mülkiyetlerinin kamuya geçirildiğini bildirdi.

Gelecek Planlar ve Sürdürülebilirlik

Bakan Yumaklı, önümüzdeki sezon için TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonundan gelecek raporun, iklim değişikliği ve sektörel gelişmeler ışığında su ürünleri konusunda uzman bilim insanları tarafından hazırlanacak raporlarla birlikte dikkate alınacağını belirtti. Su ürünleri konusunda sürdürülebilirlik temelli yeni kuralların uygulanacağını vurgulayan Yumaklı, balıkların üreme ve büyüme dönemlerinde getirilen yasaklara uyulmasının balık ve balıkçıların geleceği açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.