Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Elon Musk İçin Ödeme Paketine Karşı Oy Kullanacak

featured

Norveç Varlık Fonu, Musk’ın Ödeme Paketine Endişeli

Norveç Varlık Fonu, dünyanın en büyük varlık fonu olarak, Tesla’nın CEO’su Elon Musk için 56 milyar dolarlık ödeme paketine karşı oy kullanacağını açıkladı. Fon, ödeme paketinin büyüklüğü göz önüne alındığında riskin artması konusunda endişelerini dile getirdi.

Fonun Tesla’daki Payı

Norveç Varlık Fonu’nun 2023 sonunda Tesla’da 7,72 milyar dolar değerinde yüzde 0,98’lik bir payı bulunuyor. Fon genellikle yatırım yaptığı şirketlerin genel kurul toplantılarından beş gün önce oy tercihlerini açıklıyor.

Önemli Oylama Öncesi Tarihçe

Norveç Varlık Fonu 2018 yılında Musk’ın ücret paketine karşı oy kullandı. Ancak o dönemde yatırımcıların yaklaşık dörtte üçü paketi destekledi. Fon, kararlarının tutarlı olduğunu ve Tesla ile diyalog arayışını sürdüreceklerini belirtti. ABD mahkemeleri daha önce 2018’de paketi onaylayan ilk oylamayı geçersiz kılmıştı.

Hissedar Oylamasının Etkileri

Hissedar oylamasının sonucu sadece tavsiye niteliğinde olsa da, Tesla için önemli bir prestij kaybına neden olabilir. Ayrıca Tesla hisselerinin oylama sonucundan etkilenebileceği ve Musk’ın şirketten ayrılabileceği belirtiliyor.

Diğer Konularda Oylama

Norveç Varlık Fonu, Tesla’nın Delaware’den Teksas’a taşınmasını destekleyecek ve şirketin toplu sözleşme ve örgütlenme özgürlüğü ile ilgili yeni politikalar benimsemesini teşvik edecek. Ancak Tesla, çalışan haklarını koruma konusunda zaten kararlı olduklarını belirterek, hissedarlara karşı oy kullanmaya teşvik ediyor.