Kurban Bayramı Öncesi Banknot Emisyonunda Rekor Artış!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayram Tatili Öncesi Banknot Emisyonunda Patlama

Son kurban bayramı tatili öncesi yaşanan banknot emisyonundaki patlama, vatandaşların harcamalarını karşılamak için yoğun nakit çekmelerinden kaynaklandı. Merkez Bankası verilerine göre, 8-14 Haziran haftasında emisyon rekor bir artışla 681,1 milyar TL’ye yükselerek tarihi zirvesini yeniledi.

Enflasyon ve Emisyon İlişkisi

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasına rağmen enflasyonla birlikte banknot emisyonunda da artış görülüyor. Her bayram tatilinde emisyon zirve yapıyor. Ramazan bayramı tatili öncesindeki haftada 552,5 milyar TL olan emisyon, kurban bayramı tatili öncesinde 681,1 milyar TL’ye ulaştı.

Banknot Dağılımı

Tedavüldeki 4,8 milyar adet banknot içinde en yüksek payı yüzde 44,5 ile 200 TL’lik banknotlar alıyor. Onları yüzde 21,9 ile 100 TL’lik banknotlar ve yüzde 8,1 ile 50 TL’lik banknotlar izliyor.

IBAN Etkisi

Son aylarda vergi incelemelerinin artması, kayıt dışı ticaret yapanların IBAN veya hesap numarası üzerinden para gönderimine olan güvensizliği artırdı. Banka hesaplarına para gönderiminden kaçınma eğilimi, banknot talebinde artışta etkili olabilir.