Kira Beyanname Verme Süreci Başladı: İşte 10 Soru 10 Cevap

featured

Kira Beyanname Verme Süreci Başladı

Milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira beyanname verme süreci bugün başladı. Bu yıl Gelir İdaresi Başkanlığı, “kira bildirim formu” ile kiracıları da sürece dahil etti. Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi’ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar, e-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlayabiliyorlar.

Vergi Kayıp ve Kaçağı Önleniyor

Bu yöntemle mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırılması amaçlanıyor. Vergi kayıp ve kaçağı önlenecek uygulamayla düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılıyor. Ayrıca vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi planlanıyor.

Kira Beyannamesine İlişkin 10 Soru 10 Cevap

1. Kimlerin beyanname doldurma zorunluluğu bulunuyor? 2023’te konuttan yıllık 21 bin lira, iş yerinden 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödeyecek.

2. Kira geliri elde eden mülk sahipleri ne zaman beyanname verebilecekler? Beyannameler, 1 Mart-1 Nisan tarihleri arasında verilebilecek.

3. Kira beyannamesi nasıl doldurulacak? Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının “gib.gov.tr” internet adresi üzerinden “hazır beyanname sistemini” doldurabilecekler, Dijital Vergi Dairesi’nden hazır beyana ulaşılabilecekler.

4. Konut kira gelirlerinde istisna bedeli ne kadar oldu? 2023 yılı içerisinde yıllık 21 bin lira ve altında mesken kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek.

5. İstisnadan kimler yararlanamayacak? Ticari, zirai veya mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar, yıllık 21 bin liranın üzerinde konut kira geliri elde edenler istisnadan yararlanamayacaklar.

6. Gurbetçilerin, Türkiye’de kiraya verdiği mülkler için beyanname vermeleri zorunlu mu? Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratları bakımından vergilendiriliyor.

7. Birden fazla kişinin meskene ortak olması durumunda beyanname nasıl verilecek? Şahıslardan her birinin kendi hissesine karşılık gelen kira gelirini beyan etmesi gerekiyor.

8. Beyanname verilmez ya da eksik beyan edilirse cezai işlem uygulanacak mı? Elektronik ortamda verilmesi zorunlu olan beyannamelerin süresinde verilmemesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilecek.

9. Kira beyanıyla tahakkuk edilecek gelir vergisi nasıl ödenecek? Dijital Vergi Dairesi’nden veya mobil uygulamadan anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile ödenebiliyor.

10. Ödemeler taksitlendirilebilecek mi? Tahakkuk eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan’a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz’a kadar ödenebilecek.