İngiltere’de Aşçılar Yazılımcıları Geride Bıraktı: Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Arttı

featured

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

Financial Times’ın resmi verilere dayanan analizine göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı.

İşgücü Piyasasında Eğilimler

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, son bir yılda 6,203 şefe vasıflı işçi vizesi verildi ve bu rakam bir önceki yıla göre %54 arttı. Aynı dönemde programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı ise 8,752’den 4,280’e geriledi. Bu durum, teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımların yavaşladığını gösterdi.

Sektörlerdeki Değişimler

Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, göçün 2023’te rekor seviyelere yakın kaldığı belirtildi. Teknoloji ve finans sektörlerindeki düşüşe ek olarak, yönetim danışmanlarına verilen vizelerde %42’lik azalma yaşandı. deneme bonusu Finans ve sigorta sektöründe verilen vizeler %35, profesyonel, bilimsel ve teknik faaliyetler için verilenler ise %36 azaldı.

Asyalı Göçmenler ve İşgücü Açığı

Aşçılara verilen vizelerdeki artışın arkasında Güney Asyalı şeflere verilen vizelerin etkili olduğu görüldü. İlk üç ayda verilen vizelerin %25’i Hintlilere, %22’si Bangladeşlilere ve %21’i Pakistanlılara verilirken, işgücü açığı devam eden sektörlerde kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışan göçmen sayısında da artış yaşandı. Bu verilere göre, 2024’ün ilk çeyreğinde konaklama ve gıda hizmetleri sektörüne verilen vasıflı işçi vizeleri %17’lik bir paya sahipti.