Enerji Bakanı Bayraktar: Elektrik ve Benzin Fiyatları Hakkında Açıklamalarda Bulundu

featured

Bayraktar, Elektrik ve Benzin Fiyatlarındaki Artışı Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, katıldığı bir canlı yayında elektriğe yapılan zam ve yüksek benzin fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Son alınan zam kararına ilişkin Kanal 7’deki programda konuşan Bayraktar, fiyat artışlarında pandemi sonrası emtia ve enerjideki fiyat artışının etkili olduğunu belirtti.

Bayraktar: “Benzin Fiyatlarındaki Yükselişin Sebeplerini Açıkladı”

Emtia nedeniyle fiyatlar üzerinde baskı olduğunu vurgulayan Bayraktar, benzin fiyatlarının yüksek seyretmesine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Bayraktar, “Zaman zaman soruluyor niye benzin fiyatları Türkiye’de düşmüyor? Çünkü bir başka değişken daha var ürünlerimizde. Yani döviz fiyatı da önemli” şeklinde konuştu. Bayraktar, vatandaşların en az etkilenmesi için ellerindeki imkanları kullanarak fiyatlandırmaları yaptıklarını belirtti.

Elektriğe Yüzde 38’e Varan Zam Yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranda zam yapıldığını duyurdu. 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL’ye yükseldi. Yeni tarife, 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.