Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Sürdürülebilirlik ve Finansman Vurgusu

featured

Sürdürülebilir Ekonomi ve Finansman Zirvesi’nde Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi”nde önemli açıklamalarda bulundu. İşte Yılmaz’ın öne çıkan sözlerinden bazıları:

Sürdürülebilir Projelerin İstihdama Katkısı

Yılmaz, sürdürülebilir projelere yapılan yatırımların istihdamı artırdığını vurguladı. Yeşil tahvil ihraçlarının 2023’te dünya çapında 1 trilyon doları aştığını belirterek, bu artışın gelişimi hızlandırdığını ifade etti.

Sürdürülebilir Finans Piyasasının Büyüklüğü

2030’da dünya genelinde sürdürülebilir finans piyasasının 30 trilyon dolara ulaşacağını öngören Yılmaz, Türkiye’de de sürdürülebilir finans alanındaki çalışmaların hızlandığını dile getirdi.

Özel Sektörün Önemi

Yılmaz, iklim dostu politikaların hayata geçirilmesinde özel sektörün önemine dikkat çekerek, hedeflere ulaşmak için sürdürülebilir finansman erişiminin sağlanmasının kritik olduğunu belirtti.

İklim Yasası ve Emisyon Ticaret Sistemi

İklim yasasının son aşamaya geldiğini ve 2024 yılında TBMM’ye sunulmasını beklediklerini ifade eden Yılmaz, AB yeşil mutabakatıyla uyumlu bir ulusal emisyon ticaret sisteminin kurulacağını açıkladı.

Yılmaz, AB’nin 2026 yılında yürürlüğe girecek karbon düzenlemesine uyum sağlanması gerektiğini vurgulayarak, işletmelerin rekabet gücünü artırmak için bu alanda adımlar atılması gerektiğini belirtti.