Cevdet Yılmaz: İstihdam Artışı Dezenflasyon Sürecinde Devam Ediyor

featured

Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı iş gücü istatistiklerini değerlendirerek sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

İşsizlik Oranı Azalıyor

Yılmaz, dezenflasyon döneminde uyguladıkları istihdam dostu politikaların ekonominin istihdam üretmeye devam etmesini sağladığını belirtti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2024 Mayıs ayı işsizlik oranının yüzde 8,4 olarak azalmaya devam ettiğini vurguladı.

İstihdam Artışı ve Katılım Oranı

Geçen yıla göre işsizlik oranının 1,1 puan azalarak olumlu bir performans sergilediğini aktaran Yılmaz, istihdama ilişkin şu bilgileri paylaştı:

  • İstihdam, bir önceki yıla göre 1 milyon 267 bin kişi artarak 32,9 milyon kişiye yükseldi.
  • İstihdam oranı yüzde 50 ile en yüksek seviyesine ulaştı.
  • İşgücüne katılma oranı yüzde 54,5 ile tarihi zirvede bulunuyor.

Gençler ve Kadınlar için Önem

Yılmaz, istikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için gençlerin ve kadınların üretimde daha fazla rol almasının önemini vurguladı. Bu çerçevede gençlerde işsizlik oranının geçen yıla göre 1,3 puan, kadınlarda ise 2 puan azalarak sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 11 seviyelerine gerilediğini belirtti.

Dezenflasyon döneminde gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesimini kapsayan, girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyen politikalarla istihdamı artırmaya devam edeceklerini ifade eden Yılmaz, ekonomideki istihdam artışının süreceğini vurguladı.