Akdeniz Foklarının Barınma Alanı Tehlikedeki Tilkicik Koyu

featured

Usulsüzlüklerle Dolu İnşaat Projesi Çevrecileri Harekete Geçirdi

Akdeniz foklarının barınma alanı olan Tilkicik Koyu’nda, Özelleştirme İdaresi 485 dönümlük araziyi otel, marina ve konut yapılması için satışa çıkardı. Ancak bölgede gerçekleştirilen ihalede usulsüzlükler yapıldı ve TMMOB bileşeni olan Çevre Mühendisleri Odası konuyu dava etti.

ÇED Raporu İhlali ve Ruhsatsız İnşaat

Yat limanı projesinde ÇED raporu ve ruhsat bulunmamasına rağmen inşaata başlanması, denize dolgu yapılarak kıyının kanuna aykırı şekilde tahrip edilmesi gibi birçok usulsüzlük tespit edildi. Proje, ÇED yönetmeliğinin 25. maddesini ihlal ederek ‘ÇED kapsam dışı’ raporu almayı başardı.

Belediye Ruhsat Verdiği Halde İnşaat Yasaklarını İhlal

15 Mayıs’tan itibaren Bodrum’da inşaat yasağı olmasına rağmen, Tilkicik Koyu’nda hafriyat taşıyan kamyonlar ve iş makineleri ile inşaata devam edilmesi çevrecileri endişelendiriyor. Belediyenin, kümülatif değerlendirme yapmadan parsellere ayrı ayrı ruhsat vermesi eleştiriliyor.

Mücadele Devam Edecek

TMMOB Bodrum Sekreteri Mustafa Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çevre Mühendisleri Odası’nın açtığı davanın kabul gördüğünü ve mücadelenin olumsuzlukları giderene kadar süreceğini belirtti. Rant amaçlı inşaat projelerine karşı mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.