ODTÜ, 2025 QS Dünya Üniversite Sıralamasında Tarihi Başarıya İmza Attı

featured

ODTÜ, 2025 Sıralamasında 285. Sıraya Yükseldi

Dünyaca tanınan yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, 2025 Dünya Üniversite Sıralaması’nı açıkladı. Geçen yıl 336. sırada yer alan ODTÜ, bu yıl 285. sıraya yükselerek bugüne kadarki en iyi derecesini elde etti.

Üst Yüzde 18,96’lık Başarı Diliminde

Bu yıl dünya genelinde önde gelen 5 bin 663 üniversitenin değerlendirildiği sıralamada ODTÜ, üst yüzde 18,96’lık başarı diliminde yer alarak tüm yılların en yüksek başarı seviyesine ulaştı.

İşveren ve Akademik Tanınırlıkta Yükseliş

ODTÜ’nün “işveren tanınırlığı” boyutundaki sıralaması son 3 yılda 153 sıra yükselerek dünya genelinde 101. sıraya, “akademik tanınırlık” boyutundaki sıralaması ise 47 sıra yükselerek 286. sıraya çıktı.

Rektör Kök’ten Açıklama

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, QS 2025 Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, üniversitenin elde ettiği 285. sıra ile gurur duyduklarını belirterek, başarılarının arkasındaki çalışmalara vurgu yaptı.

Veriye Dayalı Stratejik Yönetim

Kök, ODTÜ’nün uluslararası sıralamalardaki başarısında etkili performans yönetimi ve veriye dayalı stratejik yönetim uygulamalarının önemli rol oynadığını vurgulayarak, bu yaklaşımla ilerleyerek daha üst sıralara çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Hedef 10’luk Başarı Dilimi

ODTÜ, önümüzdeki yıllarda uluslararası sıralamalarda kalıcı olarak ilk yüzde 10’luk başarı dilimine ulaşmayı hedefliyor. Kök, bu hedef doğrultusunda araştırmacılara destek sağlanması ve veriye dayalı stratejik yönetim uygulamalarının önemine dikkat çekti.