MEB, Öğrencilere Yeni Karneler ve Sosyal Etkinlik Değerlendirmesi Getiriyor

featured

Okullar Ne Zaman Kapanacak?

MEB tarafından yayınlanan takvime göre, 11 Eylül 2023’te başlayan eğitim öğretim dönemi, 14 Haziran 2024’te sona erecek. Bu tarihten itibaren üç aylık yaz tatili başlayacak. 2024-2025 eğitim-öğretim yılı ise 9 Eylül 2024’te başlayacak.

Karneler Değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul öğrencilerine, ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da işleneceği yeni tasarımlı karneler dağıtacak. Sosyal etkinlikler, “bilimsel”, “kültürel”, “sanatsal”, “sportif” etkinlikler ve “toplum hizmeti” olmak üzere 5 ana başlıkta değerlendirmeye alınacak.

Sosyal Etkinliklerin Değerlendirilmesi

Öğrencilerin sosyal etkinlikleri karnelerinde, “katılım”, “ürün ortaya koyma”, “performans gösterme” ve “derece alma” şeklinde 4 ana düzeyde işlenecek. Böylece öğrencilerin sosyal etkinliklere katılım durumları derecelendirilmiş bir sistemle karnelere yansıtılacak.

Sosyal Etkinlik Kategorileri

Öğrencilerin gerçekleştirdiği sosyal etkinlikler e-Okul sistemine işlenirken, “okul etkinlikleri”, “merkezi etkinlikler” ve “okul dışı bireysel etkinlikler” şeklinde 3 ayrı kategori belirlendi. Bu kategorilere göre öğrencilerin katılım durumları kayıt altına alınacak.

Kılavuz ve Uygulama

MEB, uygulamanın daha sağlıklı yapılabilmesi için bir kılavuz yayınladı. Kılavuzda sosyal etkinlik alanları, kategorileri ve veri girişlerinin nasıl yapılacağı detaylı olarak açıklanıyor. Kılavuza, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün internet sayfasından ulaşılabilecek.