MEB, Öğrenci Karnelerinde Değişikliğe Gidiyor!

featured

Öğrenciler Yaz Tatiline Karneleriyle Giriyor

Eylül ayında başlayan eğitim öğretim dönemi, 14 Haziran 2024’te sona erecek ve öğrenciler üç aylık yaz tatiline çıkacaklar. Ancak yeni dönemde karnelerde büyük bir değişiklik dikkat çekiyor.

Yeni Tasarımlı Karneler Dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul öğrencilerine ders notlarının yanı sıra sosyal etkinliklere katılım durumlarının da yer alacağı yeni tasarımlı karneler dağıtacak. Artık karneler sadece akademik başarıyı değil, sosyal etkinlikleri de yansıtacak.

Beş Başlıkta Değerlendirme

Öğrencilerin sosyal etkinlikleri, “bilimsel”, “kültürel”, “sanatsal”, “sportif” etkinlikler ve “toplum hizmeti” olmak üzere 5 ana başlıkta değerlendirilecek. Böylece öğrencilerin sosyal başarıları da karnelerinde görünür hale gelecek.

İlgili Alanlar Erkenden Tespit Edilebilecek

Yeni uygulama sayesinde öğrencilerin eğitim hayatları boyunca gerçekleştirdikleri sosyal etkinlikler e-Okul’daki resmi kayıtlardan takip edilebilecek. Böylece öğrencilerin ilgi alanları erkenden tespit edilerek rehberlik hizmetlerine de katkı sağlanacak.

Üç Kategoride Sosyal Etkinlikler

Öğrencilerin sosyal etkinlikleri, “okul etkinlikleri”, “merkezi etkinlikler” ve “okul dışı bireysel etkinlikler” olmak üzere 3 ayrı kategoride e-Okul sistemine kaydedilecek. Bu sayede öğrencilerin farklı etkinlik alanlarındaki başarıları ayrı ayrı takip edilebilecek.