LGS Sınavı ve Sonuçları Uzmanlar Tarafından Değerlendirildi

featured

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS sınav sonuçları, 28 Haziran 2024’te açıklanacak. Sonuçlar www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Uzmanlar LGS’yi Değerlendirdi

Fatih Haktürk:

2024 LGS, öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma becerilerini ölçecek nitelikte. Türkçe ve Fen Bilimleri testlerinde soru metinlerinin daha uzun olduğu görülmüş.

Hilal Çaça:

2024 LGS‘de Türkçe soruları MEB’in açıkladığı kazanımlar çerçevesinde. Görsel-grafik soruları ön plana çıktığı ve zorluk oluşturduğu belirtilmiş.

Kenan Akgün:

Matematik testi MEB müfredatına uygun hazırlanmış. Soruların muhakeme gücüne dayalı olduğu ve kazanım odaklı olduğu vurgulanmış.

Neşe Murat:

Sınav genelinde zor ve ayırt edici soruların sayısının fazla olduğu. Metin verip öğrencinin soru düzeneğini düşünmesinin istenildiği sorular bulunmuş.

Ufuk Masat:

Sorular Milli Eğitim müfredatına uygun olarak hazırlanmış. Orta zorluk seviyesinde bir sınav olduğu belirtilmiş.

Rukiye Özeloğlu:

2024 LGS İngilizce Sınavı‘nda soruların okuduğunu anlama ve yorumlama üzerine olduğu ve öğrenciyi düşünmeye teşvik ettiği ifade edilmiş.

Şeyma Doğan:

2024 LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları MEB’in yayınladığı kazanımlara uygun olarak hazırlanmış. Soruların zorluk derecesinin orta seviyede olduğu belirtilmiş.