Rusya ve Türkiye Arasında Güvenlik İşbirliği Görüşmeleri

featured

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri, Türkiye ile İlişkileri Güçlendirmeye Hazır

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergey Şoygu, Türkiye ile güvenlik konularında işbirliğini artırmaya hazır olduklarını açıkladı. Şoygu, Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Moskova’da bir araya geldi.

İkili İstişareler ve Ortaklık Geliştirme Niyeti

Şoygu, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, güvenlik konseyleri düzeyinde Rusya-Türkiye ilişkilerini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti. Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Rusya’ya ziyaret yapacakları Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’na selam gönderdi.

Şoygu’nun önerisiyle, bu yılın üçüncü çeyreğinde Moskova veya Ankara’da güvenlik konularında detaylı ikili istişareler yapılması önerildi. Görüşmede, Rusya-Türkiye güvenlik işbirliğinin yanı sıra uluslararası ve bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi de ele alındı.

Fidan, Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı ile Görüştü

Ayrıca, Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Narışkin ile de Moskova’da bir araya geldi. Görüşmelerde, Rusya ve Türkiye arasındaki güvenlik ilişkilerinin yanı sıra stratejik eşit ikili ortaklığın geliştirilme niyeti teyit edildi.