Putin Ukrayna Zirvesi Öncesi Barış Şartlarını Açıkladı

featured

Putin, İsviçre Zirvesi Öncesi Barış İçin Şartlarını Belirledi

Rusya Devlet Başkanı Putin, hafta sonu İsviçre’de yapılacak Ukrayna zirvesi öncesinde barış için şartlarını açıkladı.

Putin’in Açıkladığı Şartlar

Putin, **Ukrayna’nın NATO’ya katılma hedeflerinden vazgeçmesi** ve **Rusya’nın Ukrayna’da ilhak ettiği dört bölgeden Ukraynalı birliklerin çekilmesi** şartını öne sürdü. Bu şartları yerine getiren Ukrayna’nın, Rusya’nın ateşkes ilan edeceğini ve barış görüşmelerine başlayacağını belirtti.

Putin’in Diğer Açıklamaları

Putin, Rusya’nın Ukraynalı birliklerin güvenli bir şekilde geri çekilmesini garanti altına almaya hazır olduğunu ifade etti. Ayrıca İsviçre’deki zirveye davet edilmemesine de serzenişte bulundu. Putin, Zelenskiy’nin katılacağı, savaşın diğer tarafı Rusya’nın davet edilmediği bir zirvenin “nafile” bir girişim olduğunu belirtti.

AB, Ukraynalılara Geçici Koruma Sağlamaya Devam Edecek

Avrupa Birliği, savaştan kaçan Ukraynalılara geçici koruma sağlanmasını öngören AB Geçici Koruma Yönergesi’nin geçerlilik süresini 2026 yılına kadar uzatma kararı aldı. Yönergeye göre Ukraynalılar, AB ülkelerinde oturma izni alabiliyor, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor, iş bulup çalışabiliyor. Ukraynalılara sosyal refah, barınma ve geçim yardımı gibi imkanlar da veriliyor. Şu an itibariyle 4 milyon 2 yüz bin Ukraynalı, AB ülkelerinde geçici korumadan faydalanıyor.