Los Angeles’ta Okullarda Cep Telefonu Kullanımı Yasaklanıyor

featured

Los Angeles’ta Öğrencilere Cep Telefonu Yasaklandı

ABD’nin en büyük ikinci okul bölgesi olan Los Angeles’ta, öğrencilerin eğitim-öğretim saatlerinde cep telefonu ve sosyal medya platformlarını kullanmalarını yasaklayan bir karar alındı.

Yasak Ocak 2025 İtibariyle Yürürlüğe Girecek

Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi Yönetim Kurulu’nun aldığı karara göre, 120 gün içerisinde uygulamayla ilgili bir plan hazırlanacak ve Ocak 2025 itibariyle yasak yürürlüğe girecek. Söz konusu yasak 429 binden fazla öğrenciyi ilgilendiriyor.

Öğrencilerin Ruh Sağlığının Korunması Amaçlanıyor

Kararın amacı, sınıfta dikkat dağınıklığının engellenmesi ve öğrencilerin ruh sağlığının korunması olarak belirtiliyor. Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi Yönetim Kurulu üyesi Nick Melvoin, bu adımın tüm şehir ve ülkeye fayda sağlayacağını belirtti.

Araştırmalar ve Destekleyenler

ABD’deki öğretmenlerin giderek artan cep telefonu kullanımı sorununa dikkat çektiği ve üçte birinin bu durumu önemli bir sorun olarak gördüğü belirtiliyor. California Valisi Gavin Newsom ve ABD Kamu Sağlığı Hizmetleri Birimi Başkanı Vivek Murthy, cep telefonu kullanımının kısıtlanmasına destek veriyor. Murthy, gençler arasında bir ruh sağlığı “acil durumu” olduğunu vurgulayarak sosyal medya platformlarında güvenlik uyarıları olması gerektiğini ifade etmişti.