İsrail Ordusu Batı Şeria’da Filistinlilere Baskın Düzenledi

featured

İsrail Ordusu Cenin Kentine Baskın Düzenledi

Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre, İsrail ordusu Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin kentine baskın düzenledi. Baskın sırasında çıkan çatışmalarda Filistinlilerle İsrail askerleri arasında silahlı çatışmalar yaşandı.

Çatışmada 8 Filistinli Gözaltına Alındı

İsrail askerlerinin Cenin’deki baskınında Filistinlilerin evlerine ve taşınmazlarına zarar verildi. Ayrıca kentin altyapısı tahrip edilerek patlama ve silah sesleri duyuldu. Cenin Mülteci Kampı’nda 8 Filistinli gözaltına alındı ve bir kişinin gerçek mermiyle yaralandığı açıklandı.

Diğer Kentlerde de Baskınlar Düzenlendi

İsrail ordusu sadece Cenin’de değil, işgal altındaki Batı Şeria’nın diğer şehirlerinde de baskınlar düzenledi. Kalkilya, Beytüllahim, El Halil ve Ramallah gibi kentlerde de benzer operasyonlar gerçekleştirildi. Gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Artan Gözaltı ve Saldırılar

7 Ekim 2023’te Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırının ardından, İsrail ordusunun Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarında artış yaşanmaktadır. Bu dönemde işgal altındaki bölgede 9 bin 400 Filistinli gözaltına alınırken, 553 kişi de İsrail askerleri ve İsraillilerin saldırılarında hayatını kaybetti.