İngiltere Parlamentosunda Milletvekillerinin Yemin Töreni

featured

İlk Kez Seçilen 650 Milletvekili Göreve Başladı

İngiltere’de 335’i ilk kez seçilen 650 milletvekili, parlamentonun seçimle iş başına gelen Avam Kamarası’nda yemin ederek görevlerine başladı.

Milletvekilleri Farklı Yemin Metinleri Kullandı

Bazı milletvekilleri, 1978’den beri kullanılan geleneksel yemin metnini okurken, bazıları farklı metinleri tercih etti. Dini inancı olmayan milletvekilleri, kendi inançlarına göre yemin etti. İşçi Partisi lideri Keir Starmer ve eski Başbakan Rishi Sunak, farklı metinlerle yemin ettiler.

Müslüman Milletvekilleri Kur’an’a El Basarak Yemin Etti

Ülkedeki Müslüman milletvekilleri, yemin töreninde Kur’an-ı Kerim’e el basarak görevlerine başladı. Yeni Adalet Bakanı Shabana Mahmood ve Türk kökenli milletvekili Nesil Çalışkan da Kur’an-ı Kerim’e el basarak yemin etti.

Yerel Dillerde Yemin Eden Milletvekilleri

Bazı milletvekilleri, yemin ve teyit metinlerini yerel dillerinde okuyarak görevlerine başladı. Galli milletvekilleri Galce, Cornwall milletvekilleri Kernevekçe, İskoç milletvekilleri İskoçça ve İrlandalı milletvekili İngilizce ve Ulster İskoççası ile yemin etti.

Bağımsızlık ve Yerel Halk Temalı Yeminler

Belfast’tan seçilen milletvekilleri, bağımsızlık ve yerel halk temalı yeminlerle dikkat çekti. Krala bağlılık yerine Belfast halkına bağlılık vurgusu yapan milletvekilleri, farklı ve özgün yeminlerle göreve başladılar.