Husiler, 100 Esiri Serbest Bırakacak

featured

Husilerin İnsani Girişimi

Husilerin Esir İşleri Sorumlusu Abdulkadir el-Murteza, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Husiler lideri Abdulmelik el-Husi’nin talimatıyla bugün yapılacak tek taraflı insani bir girişimle en az 100 esiri serbest bırakacaklarını duyurdu.

Esir Takası Geçmişi

Yemen’deki hükümet, Husilerin bu girişimiyle ilgili henüz açıklama yapmazken, Husiler ile Yemen hükümeti arasındaki “esir takası” geçmişine değinildi. 11 Mart 2023’te İsviçre’de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde başlayan esir takası görüşmeleri sonucunda 20 Mart 2023’te 887 kişinin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Esir Değişim Süreci

Yemen hükümetinin Esir ve Tutuklular Müzakere Heyeti Sözcüsü Macid Fedail, 3 gün süren esir değişiminde yaklaşık 900 kişinin serbest bırakıldığını açıklamıştı. Taraflar, 2018’de İsveç’te yapılan görüşmelerde 15 binden fazla esir, alıkonulan ve kaçırılan kişinin listesini sunmuştu.

Yemen’deki Durum

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten beri başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutarken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek sağlıyor.