Fransa’da Siyasi Durum ve Feminist Gösterileri

featured

Anket Sonuçlarına Göre Siyasi Durum

Fransa’da Ipsos anket şirketinin Le Parisien gazetesi ve Radio France için yaptığı ankete göre, seçimlerin 30 Haziran’da yapılacak ilk turunda RN partisi %31,5 ile ilk sırada çıkacak. Sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Halk Cephesi ise %29,5 ile ikinci sırada yer alacak. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ittifakı ise %19,5 oy oranıyla üçüncü sıraya gerileyecek.

Odoxa anketine göre, RN koalisyonunun %33, Halk Cephesi’nin %28 ve iktidar kanadının %19 oy oranıyla sıralanacağı tahmin edilirken, Opinionway-Vae Solis tarafından yapılan ankete göre ise RN koalisyonu %35, Halk Cephesi %28 ve iktidarın kurduğu ittifak %22 oy alacak.

Aşırı Sağ Karşıtı Gösteriler

Feministlerin de aralarında olduğu bazı sivil toplum kuruluşları, aralarında başkent Paris, Lyon ve Lille gibi kentlerin de bulunduğu birçok noktada gösteri düzenlenmesi çağrısı yaptı. Fransa’da kadın haklarını savunan ve cinsiyetçiliğe karşı çalışan 180’den fazla dernek ve sendikayı bir araya getiren “Alertes Feministes” kuruluşu da halkı, “aşırı sağın sahte feminizmini” ve “kadın hakları için temsil ettiği gerçek tehlikeyi” kınamak üzere başkent Paris’te toplanmaya çağırdı.

Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan göstericiler, “Feminist bir gelecek mümkün”, “Feminist birlikler aşırı sağa karşı” yazılı pankartlar taşıyarak sloganlar eşliğinde yürüdü. Göstericiler, ülkede yükselişe geçen aşırı sağı protesto etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin Fransa ayağında RN yüzde 31,37’lik oyla ve açık farkla ilk sırayı almış, Cumhurbaşkanı Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu. Macron, AP seçim sonuçlarının ardından 9 Haziran’da Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçim yapılması kararını duyurmuştu.