Cumhurbaşkanı Erdoğan, ŞİÖ Zirvesi’nde Konuştu

featured

Erdoğan’ın Teşekkürleri ve Mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağımsızlık Sarayı’nda düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 24’üncü Devlet Başkanları Zirvesi Genişletilmiş Oturumu’nda önemli açıklamalarda bulundu. Zirveye katılmaktan memnuniyetini dile getiren Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’e daveti için teşekkür etti.

Filistin Vurgusu ve Uluslararası İlişkiler

Erdoğan, zirvenin teması olan “Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma Arayışında Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi” konusuna vurgu yaparak, uluslararası sistemin yaşadığı krizleri eleştirdi. Filistin’deki acı duruma dikkat çeken Erdoğan, Gazze’de yaşanan insanlık dramını hatırlattı.

Türkiye’nin Terörle Mücadeledeki Duruşu

Terörle mücadelede Türkiye’nin kararlı duruşunu vurgulayan Erdoğan, terör örgütleriyle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekti. Türkiye’nin uzun yıllara dayanan terörle mücadele tecrübesinin bu alandaki önemini vurguladı.

İnsani Yardımlar ve Uluslararası İlişkiler

Erdoğan, Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı yerinden edilmiş insanlara verdiği destekten bahsederek, uluslararası toplumun sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin insani yardımlar konusundaki öncü rolüne vurgu yaptı.

ŞİÖ ile İlişkiler ve Gelecek Planları

Şanghay İşbirliği Teşkilatı (ŞİÖ) ile Türkiye arasındaki ilişkilerin önemine değinen Erdoğan, Asya’da daha güçlü bir diyalog için çaba harcadıklarını belirtti. Türkiye’nin ŞİÖ ile ilişkilerini daha da güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Zirve Sonrası Tebrikler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederek konuşmasını noktaladı.