Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres: Siber Uzayda Artan Risklere Dikkat Çekti

featured

Guterres, Güvenlik Konseyinde Siber Savunma Oturumunda Konuştu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi’nde Güney Kore’nin Dışişleri Bakanı Cho Tae-yul’un başkanlığında düzenlenen siber savunma konulu oturumda önemli açıklamalarda bulundu.

Siber Uzayın Kırılganlığına Vurgu Yaptı

Guterres, dijital alandaki ilerlemelerin ekonomileri ve toplumları kökten değiştirdiğini, anında bağlantının faydalarının yanı sıra siber uzayın insanları, kurumları ve ülkeleri kırılganlaştırabildiğini belirtti.

Artan Riskler ve Tehditler

BM Genel Sekreteri, dijital teknolojilerin silahlanması sonucu ortaya çıkan risklerin her yıl arttığına dikkat çekerek, siber uzayın kötü niyetli faaliyetler için bir kapı haline geldiğini vurguladı. Devletler, devlet dışı aktörler ve suçluların siber alanda artan kötü niyetli faaliyetlerine karşı uyarılarda bulundu.

Dijital Alanda Hukukun Üstünlüğü İçin Çağrı

Guterres, dijital teknoloji alanındaki ilerlemenin “iyiye” odaklanması gerektiğini ve hukukun üstünlüğünün dijital dünyada da sağlanması gerektiğini belirtti. Fiziksel dünyada barış ve güvenliğin inşa edilmesi için dijital dünyada da yeni yaklaşımların geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Geleceğin Zirvesi ve Küresel İşbirliği

Guterres, Eylül ayında düzenlenecek “Geleceğin Zirvesi”nin küresel sınamalara karşı işbirliğini artırmayı ve çok taraflı dünya sisteminin yeniden canlandırılmasını hedeflediğini dile getirdi.