Birleşmiş Milletler Eski Uzmanı AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

featured

Gazze ve Filistin Topraklarındaki Suçlar İddiasıyla UCM’ye Başvuru Yapıldı

GIPRI tarafından başlatılan girişim kapsamında, Birleşmiş Milletler eski uzmanı Alfred de Zayas’ın öncülüğünde, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki suçlara iştirak ettiği iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) suç duyurusunda bulunuldu.

İsrail’e Verilen Destek Savaş Suçlarına ve Soykırıma Zemin Hazırlıyor

Zayas’ın basın bildirisinde, Von der Leyen’in İsrail’e verdiği koşulsuz askeri, ekonomik, diplomatik ve siyasi desteğin, Gazze’de işlenen savaş suçlarına ve devam eden soykırıma olanak sağladığı vurgulandı. Von der Leyen’in İsrail’e askeri destek sağlamakta etkili bir rol oynadığı belirtildi.

Von der Leyen’in Suçlardan Haberdar Olduğu İddiası

Açıklamada, Von der Leyen’in İsrail’in işlediği suçlara yardım ettiğine dair bilgi sahibi olduğu ve bu suçları önlemek için gerekli adımları atmadığı ifade edildi. İsrail’in uluslararası insancıl hukuku ihlal etmesinin kamuoyuna yeterince duyurulduğu ve Von der Leyen’in bu durumdan haberdar olduğu iddia edildi.

Von der Leyen’e Yönelik Eleştiriler

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, aşırı İsrail yanlısı duruşu nedeniyle eleştiriliyor. İsrail’e verdiği koşulsuz destek ve Gazze’ye yapılan saldırılardaki tutumu sebebiyle tepki çeken Von der Leyen, AB çalışanları ve Avrupa sokaklarında da eleştirilere maruz kalıyor. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, Von der Leyen’in İsrail’e yönelik politikalarını sert bir şekilde eleştirdiği de belirtiliyor.