Avrupa Ülkelerinden Türkiye’ye Sahipsiz Hayvan ve Kuduz Uyarıları

featured

Türkiye’ye Seyahat Edecekler İçin Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika ve Hollanda’dan Tavsiyeler

Türkiye’ye her yıl milyonlarca turist gönderen ülkeler, sahipsiz hayvanlar ve kuduz vakaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Almanya’dan Kuduz Aşısı Tavsiyesi

Almanya’nın seyahat tavsiyesinde, Türkiye’ye seyahat edenlerin evcil hayvanlarını yanlarında götürürken dikkat etmeleri gerektiği vurgulanıyor. Her hayvanın tanımlanabilir olması ve kuduz aşısına sahip olması gerektiği belirtiliyor.

Fransa’dan “Agresiflik” Uyarısı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat edecekler için sahipsiz köpekler konusunda uyarılarda bulunarak, vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini ve kuduz aşısı merkezleriyle iletişime geçmeleri gerektiğini bildiriyor.

İngiltere’den “Köpeklere Yaklaşmayın” Tavsiyesi

İngiltere’nin seyahat tavsiyesinde, Türkiye’de sahipsiz köpeklerin bulunduğu ve bu hayvanlardan uzak durulması gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca, köpek ısırması durumunda tıbbi yardım alınması gerektiği hatırlatılıyor.

Bakan Yumaklı: Türkiye’de Sahipsiz Hayvan Sayısı 4 Milyona Yaklaşıyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’deki sahipsiz hayvan sayısının 4 milyona yaklaştığını ve kuduz riskinin ülkeyi yüksek risk kategorisinde konumlandırdığını belirtti.

Son 5 Yıldaki Kuduz Vakaları

Bakanlık verilerine göre, Türkiye’de son 5 yılda ortaya çıkan kuduz vakaları artış gösteriyor. Sağlık açısından endişe verici olan bu durum, yetkililerin yakından takip ettiği bir konu haline gelmiş durumda.